/top1.jpg
Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Złotej im. Marii Konopnickiej

Nasi uczniowie na turnisie rehabilitacyjnym nad morzem

Opublikowano w: June 2, 2016
Kategoria: Rok Szk. 2015/2016
Napisany przez: SOSW


Dzięki zaangażowaniu Dyrekcji, Nauczycieli i działającego przy SOSW w Złotej Stowarzyszenia „W stronę tęczy” oraz hojności licznych sponsorów  udało się zebrać potrzebne środki  na organizację przedsięwzięcia. Uczniowie, grupa Nauczycieli oraz Rodzice spędzili wspólnie dwa tygodnie w dniach 16 – 29 maja 2016 roku w Ośrodku Wypoczynkowo- Rehabilitacyjnym „Jagoda'”.  Podróż autokarem w obie strony minęła nam szybko. Po przybyciu na miejsce tradycyjnie przywitaliśmy się z morzem.
Jak sama nazwa  wskazuje turnus  rehabilitacyjny należy do podstawowych form aktywności wspomagającej proces rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Stąd też po przeprowadzonych na miejscu badaniach lekarskich, każdemu uczniowi zaordynowano zabiegi terapeutyczne, indywidualnie dobrane do schorzeń. Były to: kąpiele lecznicze, masaż wirowy, hipoterapia, masaż leczniczy, rehabilitacja oddechowa, rehabilitacja ruchowa ( indywidualna i grupowa) oraz liczne zabiegi fizykalne np. Sollux, bioptron, borowina. Ale czas płynął nie tylko na zabiegach. Pobyt nad morzem umilały nam dodatkowo liczne atrakcje. Długie spacery z bryzą morską w płucach, budowanie zamków na piasku a przy słonecznej pogodzie mała kąpiel w morzu. Z wycieczką pieszą byliśmy w Chłopach i Gąskach. W Gąskach podziwialiśmy panoramę miasteczka ze szczytu latarni morskiej. Zieleniewo natomiast dostarczyło mnóstwo zabawy  uczniom w wiosce indiańskiej położonej na otwartej przestrzeni. W Kołobrzegu  z nadbrzeża pasażerskiego przy latarni morskiej wypłynęliśmy w rejs redowy statkiem pasażerskim Monika III po morzu Bałtyckim. Wszyscy byli zachwyceni i duzi i mali.
Podczas pobytu nad morzem w kalendarzu widniały dwie bardzo ważne daty: Dzień Matki i Dzień Dziecka. Dla mam nauczyciele przygotowali niespodziankę - słodki poczęstunek przy kawie. Dzieci, przy akompaniamencie pianina, gromko odśpiewały sto lat. Nasi milusińscy natomiast z dużym zadowoleniem degustowali kolorowe puchary lodowe. Wieczorem miał zaś miejsce  grill z pieczeniem kiełbasek i śpiewem piosenek biesiadnych.
Nasi uczniowie odwiedzili również przepiękne Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy. Na powierzchni ponad 4 hektarów pokazane zostały  układy roślin w kompozycjach ogrodowych. To niezapomniany kontakt z naturą. Uczta kolorów i zapachów dla naszych podopiecznych. A przejście labiryntu z bukszpanu było dla wszystkich nie lada wyzwaniem.
Jednak to jeszcze nie koniec atrakcji. Tradycją ośrodka „Jagoda'” jest biesiada przy pieczonym prosiaku  z muzyką na żywo dla wszystkich gości. Nasi uczniowie chętnie skorzystali i z tej imprezy.
Nie od dziś wiadomo, że muzyka towarzyszy wszystkim a w szczególności naszym  uczniom. Wieczorki taneczne przy muzyce na żywo zawsze miały doborową frekwencję.
Niestety przyszedł czas pożegnania z morzem. Wszyscy uczestnicy turnusu wspólnie wypuścili światełko do nieba z plaży a list w zalakowanej butelce popłynął do Złotej…
Warto w tym miejscu nadmienić, że przez cały czas trwania turnusu pogoda była dla nas łaskawa. Do szkoły przywieźliśmy dobre humory, szczyptę zdrowia  i piasek z plaży. Nasi uczniowie chętnie powróciliby do Sarbinowa Morskiego raz jeszcze...
opr. A. Rzenno
zdjęcia J. Dębiec

 

                           zobacz więcej zdjęć