/top1.jpg
Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Złotej im. Marii Konopnickiej

Nocny pobyt w Kopalni Soli w Bochni - niezwykła lekcja historii

Opublikowano w: February 28, 2017
Kategoria: Rok Szk. 2016/2017
Napisany przez: SOSW


Zwiedzanie kopalni rozpoczęliśmy od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Zjechaliśmy windą na głębokość 212m. Tuż po zjeździe czekała na nas kolejka, którą przemierzyliśmy kilkukilometrową trasę między szybem Campi i Sutoris. Zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie.....

W opowiadaniu o bocheńskiej soli sympatycznej przewodniczce pomogły multimedialne postaci -królowie polscy czy kupcy genueńscy. Za pomocą interaktywnych inscenizacji  i przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni.

Kolejną atrakcją było zwiedzanie kaplicy św. Kingi, gdzie poznaliśmy legendę o pierścieniu Kingi i odkrywaniu soli na bocheńskiej ziemi.

Po zwiedzaniu rozpoczęła się najprzyjemniejsza część wycieczki…..zabawa taneczna oraz rozgrywki sportowe na Sali gimnastycznej, podczas których integrowaliśmy się z uczniami Szkoły Podstawowej w Bochni. Zmęczeni ale szczęśliwi zasnęliśmy po ogłoszonej przez górników ciszy nocnej……

Dziękujemy serdecznie Dyrektorowi Kopalni Soli w Bochni za bezpłatny pobyt naszych podopiecznych w Kopalni, który był okazją do świetnej zabawy, integracji a przede wszystkim niesamowitą lekcją historii!
opr. B.Ćwioro