/top1.jpg
Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Złotej im. Marii Konopnickiej

Nasi uczniowie na wycieczce w Rzymie

Opublikowano w: December 16, 2017
Kategoria: Rok Szk. 2017/2018
Napisany przez: SOSW
 

      

Ze Złotej wyjechali wczesnym rankiem 1 grudnia. Aby dotrzeć do upragnionego celu musieli przejechać wzdłuż terytorium Słowacji  i Austrii. Zmęczeni całodniową podróżą, zatrzymali się na nocleg w hotelu, w pięknym włoskim miasteczku Tarvisio. Po nocnym odpoczynku i zregenerowaniu sił ruszyli w dalszą drogę. 

          
 
 
Nasi podróżnicy, podążając w kierunku Rzymu odwiedzili
Padwę i Bazylikę św. Antoniego, patrona rzeczy zagubionych. Pojechali również do Asyżu św. Franciszka i Sanktuarium św. Rity w Cascii.
 

  I wreszcie cel podróży - Rzym a wraz z nim największe atrakcje wyjazdu. Kolejne dni pobytu we Włoszech minęły na zwiedzaniu miasta. Nasze dzieci zobaczyły: Forum Romanum, Kapitol, Coloseum, Bazylikę św. Piotra, Bazylikę św. Jana na Lateranie, Bazylikę Matki Boskiej Większej, święte Schody przed Kaplicą papieską, Panteon, wzgórze Monte Cassino. Dzieci uczestniczyły również we Mszy świętej odprawianej w języku polskim w Bazylice Watykańskiej przy grobie św. Jana Pawła II.

            

6 grudnia  podróżników odwiedził św Mikołaj. 

Najwspanialszym jednak prezentem dla naszych dzieci była audiencja papieska i osobiste spotkanie naszej złockiej grupy podróżników z papieżem Franciszkiem. Ten niezwykły moment - dzieci, ich Rodzice i Opiekunowie wspominają ze łzami wzruszenia w oczach. Papież Franciszek podszedł bowiem do naszej grupy i indywidualnie pobłogosławił dzieci niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich oraz ich Rodziców. 


      


 


Na nasze dzieci w kolejnym dniu podróży czekały jeszcze dodatkowe atrakcje, m.in.: zwiedzanie Bazyliki św. Pawła Apostoła, zobaczenie Świętych Drzwi, Schodów Hiszpańskich, Zamku św. Anioła, spacer po Piazza Navoma, pyszne lody włoskie przy Fontannie Di Trevi, spacer najsławniejszą rzymską uliczką ze słynną kawiarnią Caffe Grecco.

     
  

Niestety wszystko, co dobre, szybko się kończy. 7 grudnia nasi wychowankowie musieli pożegnać się z Rzymem. Jednak przed opuszczeniem Włoch czekała na nich jeszcze jedna niespodzianka, a mianowicie rejs statkiem Barracuda. Popłynęli nim do Wenecji, gdzie odwiedzili m.in.: sławny plac św. Marka i Most Westchnień oraz delektowali się tradycyjną włoską pizzą. 
 
W godzinach wieczornych udali się w podróż powrotną do Polski. Do Złotej przybyli w godzinach przedpołudniowych, w piątek 8 grudnia.   
   

Ta wspaniała wycieczka – podróż życia dla naszych dzieci – nie mogła by się odbyć, gdyby nie dobre serce i życzliwość wielu ludzi.

Szczególne podziękowanie składamy na ręce księży, którzy zapewnili naszym dzieciom 5
bezpłatnych noclegów w Domu Pielgrzyma O. Orione dla Pielgrzyma z Niepełnosprawnością, finansowanych  przez Stolicę Apostolską.
 Dom ten został utworzony z inicjatywy św. Jana Pawła II.

Dziękujemy Dyrekcji Ośrodka, zwłaszcza p. Wicedyrektor  Bożenie Wiewióra – prezesowi
Stowarzyszenia Na Rzecz Dzieci z Upośledzeniem Umysłowym „W Stronę Tęczy” – za podjęcie trudu organizacji wycieczki.

Dziękujemy wszystkim sponsorom, za każdą choćby najmniejszą podarowaną kwotę, dzięki której naszedzieci mogły spełnić swe marzenie. Szczególne dziękujemy Fundacji Can – Pack z Prezesem Ewą Mazurek, Fundacji Promocji Zdrowia z Krakowa oraz Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Dziękujemy również właścicielom biura podróży Wactur, nie tylko za bezpieczny transport, ale też za szczególnie życzliwą opiekę nad naszymi turystami.

Dziękujemy wreszcie wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, że wycieczka do Włoch odbyła się, a nasze dzieci pełne wrażeń, z uśmiechem na twarzy, wróciły bezpiecznie do domu.
opr. M.Dudek
zdjęcia J. Dębiec